GRUZJA
Tbilisi-Kutaisi-Borjomi-Vardzia-Rabati-Ananuri-Mtskheta-Signagi-Bodbe-Tbilisi

Dzień I

Wylot z lotniska w Warszawie w kierunku Gruzji. Spotkanie na międzynarodowym lotnisku w Tbilisi. Przejazd do hotelu w Tbilisi. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień II
Śniadanie. Przejazd do Kutaisi, zwiedzanie Świątyni Bagrati – znajdują się tam ogromne sale ze stalaktytami i stalagmitami o różnych kształtach i kolorach z XI wieku. Klasztor Motsameta – słynny starożytny klasztor zbudowany w VII wieku, i klasztor Gelati,  budynku Akademii Nauk z XI wieku. Akademia została założona przez wielkiego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. Klasztor Dziewicy w Gelati jest dziedzictwem UNESCO. Zwiedzanie miasta Kutaisi – centrum regionu Imereti, tutaj usytuowany jest Parlament Gruzji. Miasto było główną rezydencją królów gruzińskich. Obiad i nocleg w Kutaisi.

Dzień III
Śniadanie. Zwiedzanie jaskini Vardzia – wielkiego miasta rzeźbionego w skale „Złotego Wieku” gruzińskiej kultury (XII w.). Następnie wejście do twierdzy Rabati – odnowiony kompleks. W tym kompleksie obok cerkwi św. Mariam znajduje się meczet, kościół katolicki, synagoga i kościół ormiański, Zamek Jakheli, łaźnie tureckie, grób i amfiteatr, restauracje, kawiarnie, sklepy, muzeum, pokój z układem miasta Achalciche w pigułce. Przejazd do Borjomi: Borjom-Kharagauli Narodowy Park. Można spróbować tam  bezpośrednio ze źródła zdrowej wody. Spacer po parku. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu w Borjomi / Bakuriani.

Dzień IV
Śniadanie. Przejazd do fortecy Ananuri, aby zobaczyć rezerwat Zhinvali. Punkty widokowe na Gruzińskim Szlaku Wojskowym. Zmierzamy do starożytnej stolicy Gruzji, miasta-muzeum Mccheta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wejście do kościoła katedralnego Svetitskhoveli (XI wiek), święte miejsce dla każdego ortodoksyjnego chrześcijanina. Następnie przejazd do klasztoru Dżwari (V wiek), skąd można podziwiać piękną panoramę zbiegu dwóch wspaniałych rzek – Aragvi i Mtkvari. Powrót do Tbilisi. Obiad. Nocleg.

Dzień V
Śniadanie. Przejazd do Kakheti, wizyta w najmniejszym miasteczku Signagi w Gruzji, osiedlonym od czasów paleolitu. Odwiedzimy Bodbe – gruziński klasztor prawosławny (XVII w.). Pierwotnie został zbudowany w IX wieku. Klasztor funkcjonuje teraz jako opactwo i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych w Gruzji ze względu na związek ze Św. Nino. Ewangelistką z Gruzji z IV wieku, której błyszczące  relikwie się tam znajdują. Degustacja wina w Numisi. Odwiedzimy cenny zabytek architektury gruzińskiej sakralnej i warownej z XVI wieku – Gremibyła stolicą królestwa Kakheti w XVI-XVII wieku. Powrót do Tbilisi przez piękną przełęcz Gombori. Obiad. Nocleg w Tbilisi.

Dzień VI
Po śniadaniu wycieczka po mieście: odwiedzimy Metekhi – wspaniały kościół XIII wieku, znajduje się na brzegu rzeki Mtkvari w Starym Mieście. Twierdza Narikala z wyciągiem kablowym. Nad rzeką Mtkvari ujrzymy nowy most dla pieszych „Most Pokoju”, który zaprojektował Włoski architekt Michel De Lucchi – jego struktura złożona jest ze szkła i żelaza z daszkiem o wysokości 150 m łączącym Stare Tbilisi z Nowym Tbilisi. Bezpośrednio z pięknego pieszego mostu jest główne wejście do rekreacyjnego Parku RikeAbanotubani – Dzielnica Łaźni – która słynie z azjatyckich kąpieli barwiących , zbudowanych na gorących źródłach siarki. Spacer wzdłuż Ulicą Chardin – bardzo wąską i krótką, pochodzi od francuskiego odkrywcy Jana Chardina, który odwiedził Tbilisi w 1663 roku. To świetny sposób na wędrówkę wokół lokalnych galerii sztuki i sklepów z pamiątkami z możliwością odwiedzenia jednej z wielu kawiarni w okolicy. Przejazd do międzynarodowego lotniska w  Tbilisi. Wylot do Polski. Zakończenie wycieczki na lotnisku w Warszawie.

Cena:

Cena zawiera: przelot na trasie Warszawa-Gruzja-Warszawa; zakwaterowanie w hotelach 3 *, posiłki według programu (HB): śniadanie, obiad lub kolacja; wszystkie transfery w Gruzji; usługi polskojęzycznego przewodnika; opłaty za wstęp do muzeów i miejsc turystycznych: Cave Jaskinia Vardzia, Ress Twierdza Rabati, Park Borjomi i kolejka linowa, Car Kolejka linowa na Narikala; degustacja wina; podatki lokalne, ubezpieczenie NNW 5000 euro i KL 20000 euro.

Cena nie zawiera: opłaty na TFG – 20 zł/os.

 

keyboard_arrow_up