ARMENIA

ARMENIA

Dzień I

Wylot z lotniska z Warszawy w kierunku Armenii. Przylot na lotnisko Erywań „Zvartnots”. Transfer do hotelu, kolacja powitalna. Wieczorny spacer po Erewaniu – Plac Republiki ,Północna Aleja, Plac Wolności, Opera, Kaskada, pomnik „Matka Armenia”, panoramiczny widok na Erewan. Na zakończenie spaceru czas na Placu Republiki, oglądając fantastyczny program śpiewających fontann. Powrót do hotel. Nocleg w Erywaniu.

Dzień II – Ohanavank -Saghmosavank-Amberd-Aragats

Śniadanie. Przejazd do regionu Aragatsotn – odwiedzamy klasztory Ovanovank (V-XIII wiek) i Saghmosavank (XIII wiek). W 2005 r. Armenia świętowała 1600. rocznicę powstania Ormiański alfabet i na cześć tego wydarzenia na zboczach góry Aragats jest wykuty w kamiennym tuffie cały zespół 39 litery alfabetu ormiańskiego, a także rzeźba Maszsztotów, zwiedzanie pomnika. Dalsza jazda wysokogórską łąką Mount Aragats,  podjazd na wysokość 2300 metrów, do potężnej fortecy Amberd (VII-XIII wieku), w twierdzy znajduje się pokój kąpielowy, budynki gospodarcze, kościół św. Stefana 1026, zwiedzanie obiektu. Przejazd do Jeziora Kari, obiad nad jeziorem w restauracji, która serwuje słynny khash na węgle. Powrót do Erewania na nocleg.

III Dzień : Khor Virap-Noravank-Areni

Śniadanie . Wycieczka na południe Armenii – region Vayots Dzor przez Dolinę Ararat. Przejazd w okolice  granicy między Armenią a Turcją, gdzie znajduje się Monastry Khor Virap –  jedna z dawnych stolic Armenii  Artashat. Niewiele pozostało z miasta, ale klasztor był kiedyś twierdzą więzienie w Artashat, gdzie pierwszy patriarcha Armenii św. Grzegorz spędził 14 lat w więzieniu, zachował się także loch w którym był więziony. W przypadku bezchmurnej pogody gwarantowane są wspaniałe widoki na górę Ararat. Przejazd malowniczą przełęczą, gdzie żegnamy się  z Doliną Ararat i wjeżdżamy  do  Vayots Dzor, z nie spotykanymi  górami z wąskimi i głębokimi wąwozami. Vayots Dzor to miejsce  słynnych odmian winogron – Areni, które stanowią jedną z najlepszych odmian czerwonych półsłodkich, półwytrawnych i wytrawnych. W wiosce Areni zwiedzanie małej winnicy z degustacją wina. Przejazd do fenomenalnego wąwozu Noravank i zwiedzanie klasztoru Noravank. Budynki klasztoru pochodzą z IX-XIV wieku i ma wiele tajemnic o których opowie nasz przewodnik. Lunch w restauracji nad brzegiem rzeki Arpa. Powrót na  nocleg do  Erywania.

IV Dzień : Jezioro Sevan – Dilijan- Haghartsin – Goshavank

Śniadanie. Wycieczka do regionu Gegharkunik. Zwiedzanie klasztoru  Sevanavank  położonego na półwyspie. Dalej wycieczka do klasztoru Haghartsin (X-XII wiek), położonego wysoko w lesie – uderza piękno klasztoru i otaczająca go dziewicza przyroda. Lunch w restauracji. Zwiedzanie klasztoru Goshavank w odległości 10 km od Dilijan. Budynki klasztoru należą do 12 -14 stulecia, ale najniższa dzwonnica i biblioteka w stylu cyklopowego muru pokazują, że klasztor był w pełnym rozkwicie przed erą chrześcijańską. Największa świątynia św. Astvatsatsina, obok kościoła św. Grzegorza, kaplica, dwu kondygnacyjny budynek – biblioteka na parterze, druga wieża, ruiny refektarza. A klejnotem  klasztoru jest ozdobny rzeźbiony kamienny krzyż. Z Goshevank idziemy do górskiego Jeziora Parz– małe jezioro w lesie i wysokie góry, jedno z najpiękniejszych miejsc w Armenii. Powrót na nocleg do Erywania.

V Dzień : Garni – Geghard

Śniadanie. Przejazd do  Garni i Geghard. Po drodze postój w „Arch of Charents” – wspaniały widok na Biblijną Dolinę Ararat. Zwiedzanie  klasztoru Gegard (V-XIII wiek) – klasztor składa się  z kościoła Najświętszej Maryi Panny, oraz dwie dwupiętrowe kaplice. Przez wieki w kościele trzymano świętą włócznię, która przebiła ciało Chrystusa na krzyżu. Teraz Święta Włócznia przechowywana w Muzeum Eczmiadzyn. W pobliżu setki jaskiń naturalnych i sztucznych. Przejazd do Twierdzy Garni (III w.p.n.e). W ciągu sześciu wieków twierdza Garni służyła jako letnia rezydencja ormiańskich królów. Zwiedzanie pogańskiej świątyni poświęconej bogu słońca Mitra. Obiad regionalny w wiejskim domu w Garni. Mistrzowska klasa gotowania khorovats (grill) w tandoor (tradycyjny piec) i na pieczeniu lavash (narodowy chleb). Powrót do Erewania na nocleg.

VI Dzień

Śniadanie. Przejazd na targ z pamiątkami „Wernisaż”, gdzie można kupić prezenty, pamiątki ,biżuteria i inne wyroby rzemieślnicze wykonane z drewna, kamieni, w tym półszlachetnych, srebra i innych materiałów. Następny przystanek jest na słynny zadaszony targ, na którym można kupić krajowe słodycze, zioła, przyprawy, sezonowo – owoce i warzywa. Przejazd na lotnisko. Wylot z Erewania i zakończenie wycieczki na lotnisku w Warszawie.

Cena : 2990 zł /os.

Cena zawiera: przelot na trasie Warszawa-Erewań-Warszawa, zakwaterowanie w hotelu w Erewaniu, posiłek według programu (HB): śniadanie, obiad lub kolacją, degustacja wina, wszystkie transfery w Armenii, usługi wykwalifikowanego przewodnika, napoje bezalkoholowe podczas podróży, ubezpieczenie NNW 5000 euro i KL 20000 euro.

Cena nie zawiera : opłaty na TFG – 20 zł/os + 60 euro na  bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.